„Święto Pluszowego Misia” - scenariusz uroczystości przedszkolnej
Cele ogólne:
- umożliwienie dzieciom przeżywania uroczystości przedszkolnej
- aktywne włączanie dzieci do przygotowania i uatrakcyjniania wspólnego świętowania
- propagowanie wśród dzieci głośnego czytania
- wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat
- integracja dzieci przedszkolnych
Cele operacyjne:
- dzieci znają historię powstania Święta Pluszowego Misia,
- potrafią uważnie słuchać czytany tekst
- potrafi opowiedzieć na zadany temat
- integrują się ze sobą (dzieci młodsze ze starszymi)
- potrafią aktywnie się włączać do zabawy w zespole
- zna wybrane piosenki i wiersze o misiach
Metody:
- słowna (pogadanka, opowiadanie, piosenka, wiersz);
- oglądowa (ilustracje, bajka)
- praktyczna (zadań stawianych do wykonania)
Formy:
- zbiorowa
- indywidualna
Środki dydaktyczne: misie – pluszaki, obrazki przedstawiające misie, wiersz pt. "Miś"(autor nieznany), wiersz Cz. Janczarskiego pt. "Naprawiamy misia", Opowiadania Cz. Janczarskiego "Przygody misia Uszatka", płyty CD z utworami piosenek i zabaw: "Pluszowy miś", "Jadą, jadą misie", "Taniec pajacyka z misiem", utwory N. Kukulskiej, talerzyki z miodem, sznurek lub skakanki, arkusze papieru szarego, flamastry, apaszki.
Przebieg uroczystości
1. Powitanie dzieci przez prowadzącą.
2. Powitanie misiów.
Wszystkie misie witają się ze sobą łapkami.
Wszystkie misie witają się ze sobą pleckami.
Wszystkie misie witają się ze sobą brzuszkami.
Wszystkie misie witają się ze sobą pupami.
Wszystkie misie witają się ze sobą czołami.
Wszystkie misie witają się ze sobą buziaczkami.
3. Zaśpiewanie przez wszystkie dzieci piosenki „Pluszowy miś”.
4. Pokochaj pluszowego misia
Bahamas
PLUSZOWY MIŚ , Z WYSTAWY MIŚ
NA SPACER CHCIAŁ , DO DZIECI IŚĆ
A ŻE BYŁ ZUCH , TEN DZIELNY MIŚ
ZASTUKAŁ DO , PRZEDSZKOLNYCH DRZWI
DYŻURNY WIĘC , DZIWUJE SIĘ
DOKĄD CHCESZ IŚĆ , NO POWIEDZ GDZIE ?
JA CHCĘ BYĆ TAM , POWIADA MIŚ
GDZIE BAWI SIĘ , OLA I KRZYŚ
KLAWY DO ZABAWY , ZWYCZAJNY , Z WYSTAWY
POGODNY I WESOŁY , NIESFORNY MAŁY MIŚ
RADOSNY I KOCHANY , MALUCHOM , ODDANY
ODWAŻNY I WESOŁY , NIEDUŻY ŚMIESZNY MIŚ X2
Ref.
POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA
ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST
DOROTKA , ADAŚ I JUSTYSIA
WESOŁO WSZYSCY BAWMY SIĘ
POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA
ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST
DOROTKA , ADAŚ I JUSTYSIA
WESOŁO WSZYSCY BAWMY SIĘ
II
PLUSZOWY MIŚ , FIGLARNY MIŚ
JUŻ TAŃCZY Z NIM , OLA I KRZYŚ
ZAŚPIEWAJ NAM , ZAWOŁAŁ ZBYŚ
I Z DZIEĆMI WNET , ZAŚPIEWAŁ MI
KLAWY DO ZABAWY , ZWYCZAJNY , Z WYSTAWY
POGODNY I WESOŁY , NIESFORNY MAŁY MIŚ
RADOSNY I KOCHANY , MALUCHOM , ODDANY
ODWAŻNY I WESOŁY , NIEDUŻY ŚMIESZNY MIŚ
Ref.
POKOCHAJ PLUSZOWEGO MISIA
ON PRZYJACIELEM DZIECI JEST
DOROTKA , ADAŚ I JUSTYSIA
WESOŁO WSZYSCY BAWMY SIĘ
5. Zabawa muzyczno-ruchowa „Wyruszamy na wycieczkę” do piosenki „Jadą, jadą misie” - dzieci tworzą kilka pociągów i wyruszają na wycieczkę. Celem tej wycieczki jest dotarcie na urodziny misia.
Jadą, jadą misie, tra la la la la,
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
przyjechały do boru, narobiły rumoru.
Jadą, jadą misie, tra la la la la,
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
a misiowa jak może, prędko szuka w komorze,
plaster miodu wynosi, pięknie gości swych prosi.
Jadą, jadą misie, tra la la la la,
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
zjadły misie plastrów sześć
i wołają: "jeszcze jeść!"
Jadą, jadą misie, tra la la la la,
śmieją im się pysie, cha cha cha cha cha,
przyjechały do lasu, narobiły hałasu,
przyjechały do boru, narobiły rumoru.
6. Uroczyste zaśpiewanie „Sto lat” dla wszystkich misiów, wspólne zdmuchnięcie świeczek z tortu.
7. Poznanie historii Pluszowego misia – omówienie prezentacji multimedialnej
8. Taniec z misiami do piosenki „Taniec Pajacyka z misiem”
1. Mały miś, śmieszny miś
z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dziś.
Skaczą sobie dookoła
bo poleczka to wesoła.
2.Mały miś, śmieszny miś
z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dziś
Klaszczą w rączki w rytm muzyki,
tak jak lubią pajacyki.
3.Mały miś, śmieszny miś
z pajacykiem tańczy dziś.
Mały miś, śmieszny miś
zna pajaca nie od dzis.
Tupią nóżki, raz i dwa,
a orkiestra pięknie gra.
9. Inscenizacja przez nauczycielki wiersza Cz. Janczarskiego „Naprawiamy misia”.
Kto misiowi
urwał ucho?
No, kto? – pytam.
Cicho, głucho...
Nikt się jakoś
Nie przyznaje.
Może jechał
miś tramwajem?
Może upadł,
biegnąc z górki?
Może go
dziobały kurki?
Może Azor
go tarmosił, urwał ucho,
Nie przeprosił?
Igła, nitka,
Rączek para.
Naprawimy
Szkodę zaraz!
O już sterczą uszka oba.
Teraz nam się miś podoba
10. Misiowe zadania – rozwiązywanie zadań multimedialnych z wykorzystaniem telewizora dotykowego.
Opracowanie: mgr Anna Janczarek
wpis edytowano 2018-05-07, 21:42